Určitě už jste i vy někdy slyšeli o muzeu voskových figurín. Pro některé jsou tyhle muzea něco jako atrakce. Je možné zde poznat známé české ale i zahraniční osobnosti, které bychom v reálném životě rozhodně neměli šanci potkat. Jsou zde ale i jiné věrohodné repliky tváří, které již bohužel nejsou mezi námi. Voskové figuríny jejich napodobenin je nám ale budou připomínat na vždy. Zájem o vosková panoptika roste čím dál tím více a právě proto se otevírají nová a nová muzea.
sissi vosková figurína

Už ve 14. století se začaly vyrábět figuríny a to tehdejších králů a panovníků, které se nosily nad rakví. Nápad vznikl z toho důvodu, že těla osobností byla několik dní po jejich smrti vystavována v síních, aby se s nimi lidé mohli rozloučit. Teprve až poté začaly smuteční obřady. Rakev byla vždy přenášena z kostela do kostela a v každém z nich bylo tělo nějakou dobu vystaveno. Horké počasí nebo naopak vlhko mělo vliv na rozkládání těla. Mnohdy se dokonce stávalo, že vlivem počasí explodovalo, což bylo velmi nepříjemné a pro takového krále také nedůstojné. Právě z toho důvodu lidé vymysleli alternativu figurín.
figurína einsteina

Na samém začátku se vyráběly figuríny dřevěné, které měly vymodelovanou hlavu a ruce z vosku, které byly oblečeny do šatů daného panovníka. Po pohřbu se figuríny nechávaly u hrobů nebo v kostele, kde se staly velkou atrakcí.

V 16. století byla uspořádaná první výstava voskových figurín . Uspořádal ji pařížský sochař se jménem Antonie Benoist, kde lidem nechal na obdiv už 43 napodobenin významných členů královského dvora. Výstava se stala velkým hitem a tak tehdejší panovník Ludvík XIV. povolil figuríny ukazovat lidem v celé Francii. Událost se ihned rozkřikla po světě a na Antonie Benoista byl vznesen požadavek od anglického krále Jakuba II. na vytvoření voskových figurín královského dvora. Módu si nenechali ujít ani další panovníci a tak měli voskové dvojníky všichni králové a císaři.
film bonanza

Vznikl tedy nový druh podnikání. Mít ale takovou voskovou figurínu doma nemělo žádný smysl, proto začala vznikat muzea a panoptika, kde se figuríny vystavují dodnes.